O čo nám ide

Právo na budúcnosť

Sme mladá firma. Podľa predpokladov by sme mali byť na zemeguli ešte 50+ rokov. Nie je nám jedno, keď vidíme, ako rýchlo sa naša planéta pustoší. Je to nielen naše právo ale aj povinnosť pýtať sa; v čom budú žiť naše deti a vnúčatá.

Nie sme v tom sami. Mnoho ďalších ľudí zachraňuje pralesy, čistí oceány a núti vlády obmedziť uhlíkovú stopu. Centrum Európy na tom nie je až tak zle. Až kým sa nepozrieme na jedálne lístky nás i našich detí.

Štruktúra potravín sa rýchlo mení, a dôvody tejto zmeny nehrajú len v náš prospech. Spotreba cukru narástla do rozmerov, že choroby s tým spojené majú pandemický charakter. Odborníci vážne uvažujú nad ekonomickými nástrojmi, ako jeho spotrebu znevýhodniť.

Jablčnô je náš projekt, kde môžeme našu predstavu o nápojoch budúcnosti uskutočniť. Nie je vôbec prekvapením, že inšpiráciu pre ne hľadáme v prírode. Bola tu miliardy rokov pred nami, a či s nami alebo bez nás, tu ešte pár miliárd rokov zostane.

Naše nápoje sa rodia a dospievajú v jablkových sadoch

V Jablčnô chceme našim pestovateľom jabĺk pomáhať. Mnohokrát sme videli, ako je ich práca ťažká, no zažili aj radosť z toho, keď jablká úspešne dozrejú. Je za tým veľa driny, čakania i strachu, aby všetko dobre dopadlo.

Hlavnú úlohu v tom príbehu hrajú jablone. To, čo človek stále nedokáže, ony zvládnu každý rok. Každá bunka v nich poctivo pracuje na tom, aby energia slnka, čistej vody a bohatstva pôdy sa nakoniec premenila na jablká. Potom sú k dispozícii nám. V neuveriteľne bohatom zložení obsahujú až trinásť druhov vitamínov vrátane A, B1, B2, B6, B12, C, E, K, minerálov ako draslík, fosfor, horčík, vápnik i železo a ďalších. Ich pestovatelia to vedia, rešpektujú a pomáhajú, keď treba.

Našou úlohou je len im to nepokaziť 🙂 a priniesť ich deťom i dospelým v atraktívnej forme našich nápojov.

Výroba - ochrana toho, čo nám pripravila príroda

Nechceme opravovať prírodu či vyrábať ju nanovo. Máme k nej úprimný rešpekt a uznanie. Naše majstrovstvo spočíva skôr v tom, ako ju šetrne a príťažlivo ľuďom ponúknuť.  Podobne ako v dobrej reštaurácii múdry šéfkuchár má svoje tajomstvo, my máme našu jablková šťavu. Nazvali sme ju jednoducho „Jablčnô“. Jej chuť i vôňa sú unikátnou kombináciou až siedmich najznámejších odrôd jabĺk pestovaných na Slovensku. Predstavujú širokú paletu chutí od najsladších cez polosladké až tie kyslasté.

Pokazili by ste také niečo chémiou? Odpoveď šéfkuchára i naša sú rovnaké. Určite nie. Nepotrebujeme umelými farbivami zatraktívniť farbu, ktorá pochádza priamo zo slnka. Nepotrebujeme viac cukru ani sladidiel, keď je ich tam dosť priamo z jabloní. Nepotrebujeme chuť vylepšujúce látky, keď naša šťava nimi hrá…

Možno trochu bubliniek, horkastého chinínu alebo pravých lúčnych byliniek by im prospelo. Tak ich tam pridáme a máme Jablčnô.

Naše nápoje patria moderným ľuďom

Mnohí ľudia majú radi jablká, iným sa môžu zdať také… obyčajné. To menia naše nápoje. V tekutej forme, jemne sýtené zaujmú deti aj dospelých. Či si kúpite Jablčnô vo fľaši alebo plechovke, prírodu vám nebude pripomínať iba obsah. Jej posolstvo sa skrýva aj v ich obale.

Jednoduché čisté fľaše s minimalistickým dizajnom prezentujú najprv to, čo je v ich vnútri až potom seba. Plechovky sú zas hravé a deti si ich radi sami otvárajú. Cítia sa pritom tak trochu dospelo.

Aj v tom je náš príspevok k tomu, aby príbeh jablka a človeka pokračoval ďalej. Aj preto sme presvedčení, že naše nápoje patria budúcnosti a ľuďom, ktorí sú na ňu pripravení.